prof. dr hab. Ryszard Gerlach

kierownik Katedry

e-mail: gerlach@ukw.edu.pl

WYKSZTAŁCENIE:

• stopień profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Wydział Humanistyczny (2014)
  • stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Humanistyczny (1999)
  • stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Powstańców Śląskich w Opolu, Wydział Filologiczno-Historyczny (1986)
  • magister pedagogiki, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy, Wydział Pedagogiczny (1979).

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

• 2013 - do chwili obecnej zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Pedagogiki Pracy i Andragogiki, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
  • 2003-2012 Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UKW
  • 2003-2010 Wiceprzewodniczący Zespołu Pedagogiki Pracy Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk (wcześniej sekretarz Zespołu)
  • 2002-2010 Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Akredytacji
  • 1999-2003 Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Pedagogiki i Psychologii
  • 1999-2015 Kierownik Zakładu Pedagogiki Pracy i Andragogiki
  • 1986-2001 Adiunkt, Zakład Pedagogiki Pracy i Andragogiki
  • 1981-1986 Asystent, Zakład Pedagogiki Pracy i Andragogiki

Dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji zwartych, autorskich i redakcyjnych oraz artykułów w czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Aktywny uczestnik licznych (ponad 100) konferencji i seminariów naukowych, a także inicjator współpracy międzynarodowej.
Członek komitetów i rad redakcyjnych 5 czasopism: Edukacja Ustawiczna Dorosłych, Problemy Profesjologii, Pedagogika Pracy, Labor et Educatio.
Twórca i redaktor naczelny czasopisma, wydawanego przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Szkoła - Zawód - Praca.
Aktualnie realizator projektu Edukacja zawodowa w kontekście zmian cywilizacyjnych - temat realizowany w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy ramach badań statutowych.
Członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Wiceprzewodniczący Zespołu Pedagogiki Pracy Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk (wcześniej sekretarz Zespołu). Członek Polskiego Towarzystwa Profesjologicznego.